Mehmet Yeşil ile Kısa Bir Sohbet

Değerli oyuncumuz Mehmet Yeşil ile milli maç arasını fırsat bilerek bir sohbet gerçekleştirdik. Youtube sayfamızda da izleyebileceğiniz, Fatih Kolukısaoğlu arkadaşımızın gerçekleştirdiği sohbeti, keyifle okuyacağınızı tahmin ediyoruz.

Mehmet öncelikle çok teşekkür ederiz vaktini bizle ayırdığın için.

Ne demek, ben teşekkür ederim.

Seni tanımayan ya da az tanıyanlar için kendinden bahseder misin? Mehmet Yeşil kimdir? Futbola ne zaman başladı? Kısaca alabilir miyiz senden?

Futbola 13 yaşımda başladım. Diyarbakır Ergani doğumluyum. Oradan Trabzonspor maceram oldu daha sonra. 17 yaşımda da İstanbulspor bünyesine katıldım. 6. Sezonum bu yıl. 6 sezondur İstanbulspor formasını terletiyorum.

İyi ki bizle berabersin. Bir ara da Ofspor’da oynamıştın sanki.

Evet 1 yıl kiralık Ofspor’da forma giymiştim. Sonra döndüm, baya da iyi geldi orası bana.

Geçen sezon sonunda Mustafa Dalcı ile kapattık. Yeni sezona Cem Bağcı ile başladık. Sonra Osman Zeki Korkmaz geldi şu an ki hocamız. Çok kısa aralıklarla hoca değişti bu sizi etkiledi mi hiç?

Siz de biliyorsunuz ki bazı hocaların takımla kimyası uyuşmuyor. Cem hocanın da öyle olduğunu düşünüyorum çünkü kamp boyunca beraberdik. Bu süre zarfında kendi açımdan söyleyecek olursam eğer olumlu bir şey göremedim hiç. Bize kattığı artı bir şey olmadı kimya uyuşmazlığı oldu. Öyle olunca da kötü başladık zaten lige. Manisa ve Ümraniye maçlarında mağlup olduk 2 maçta da. Osman hoca biraz daha araştıran okuyan taktiğe önem veren bir hoca. Bize artısı şöyle oldu; bizi anlıyor. Bizim oyun sistemimiz üzerinden ekstra bir şey katıp oynatmaya çalışıyor. Artısı öyle oldu diyebilirim oyundan anlayan bir hoca.

Taraftarlar olarak biz de çok memnunuz Osman hocadan. Sen bir defans oyuncususun. Defans oyuncusu olmanın zorlukları nelerdir bize onlardan bahseder misin?

Kalecilik beraber en zor 2 mevkii diyelim. Çünkü 6-7 tane doğru şey yaparsın fakat 1 hatanda tüm suç sizin olur. Orta sahada top kaptırırsın onu telafi edecek defans hattın var kalecin var ama savunmada ya da kalede yaptığın hatalar direkt golle sonuçlanabiliyor. Benim düşüncem kaleci ile defans hattı çok zor iki mevkii.

Defansta oynamasan nerede oynamak isterdin?

Biraz klasik olacak ama futbola santrafor olarak başladım. Santrafor olmak isterdim. Mevkiim git gide geriye gitti önce sağ açık oldum sonra ön libero sağ bek ve en son stoper. Bir kaleci olmadığım kaldı.

Dünya genelinde kendi mevkiinde kimi örnek alıyorsun?

Örnek almak değil de beğendiğim stoperler var. En çok beğendiğim Charles Puyol’du. Stilime benzettiğim için mücadele stilini beğendiğim için. Şu an ki stoperlerin hepsi aynı. Ama benim için en önde gelen Puyol’du.

Hedeflerini soralım bir de. İlerleyen dönemlerinde kariyer hedeflerin neler?

Trabzonspor gibi büyük bir camiada yetiştim. Süper Lig maçı oynadım orada. İstanbulspor’dan Türkiye’nin en büyük 4 kulübünden birinde ya da Avrupa’da oynamak istiyorum. Avrupa’da daha çok sıçrama şansın oluyor. 4 büyükler ya da Avrupa’da oynamak isterim.

Defans oyuncuları ile alakalı, özel hocalar eşliğinde bireysel çalışmalarınız oluyor mu?

Her maçtan sonra video ile maçlarımızı seyrediyoruz. Yaptığımız hatalar varsa eğer bunları tespit ediyoruz ve çalışarak düzeltilecek bir şey ise teknik ekibimizde yer alan Serdar Kesimal hocamıza danışıyoruz. O da yardımcı oluyor. Pozisyon bilgisi vesaire bunları hep video ile çalışıyoruz. Şu anlık da iyi gidiyoruz. 2’de 2 yaptık. Bakalım.

Pandemi döneminin ilk başlarındaki kurallara şu anda da uyuluyor mu?

Aslında insanlar alıştı artık bu hastalığa. Eskisi gibi insanlar birbirinden kaçmıyor artık. Ekstra bir önlem almıyor. Alıştı diyelim. Biz de öyle dışarıdaki insanlar da öyle. İlk zamanlardaki kısıtlamalar yok. Zaten seyirci kısıtlaması da kalktı biliyorsunuz.

Peki dünya genelinde oynamayı çok istediğin bir stat var mı? Hangi takımın stadını çok beğenirsin?

Avni Aker’de oynamayı çok istiyordum ve oynadım. 2011-2012 sezonunda Trabzonspor – Galatasaray maçını seyretmiştim. Çok beğenmiştim taraftarı. Keşke burada oynasaydım diyordum. Avni Aker’in son senesinde oynamak nasip oldu Süper Lig’de. Daha da istemiyorum açıkçası özel bir hayalim yok.

Defans hattında partner olarak kimle rahatsın?

Ben kimle oynasam anlaşırım çünkü oynadığım zaman daha çok konuşan ben oluyorum. Biraz daha yönlendiren taraf ben olduğum için benim için fark etmiyor yanımdakinin algıları açık olsun yeter.

Peki Mehmet, bize zaman ayırdığın için çok teşekkür ederiz. Son kez söylemek istediğin bir şey var mı?

Bize desteğinizi gördükçe çok mutlu oluyoruz. Dediğiniz gibi sayınız az ama bu sayıyla değil yürekle olan bir şey. Siz cidden böyle yanımızdasınız ben çok mutlu oluyorum. Özellikle deplasmanda 1 kişi görsek bile çok mutlu oluyoruz “adam gelmiş” diyoruz. Bir beklentisi yok bir şeyi yok gelip seni destekliyor. Çok mutlu oluyorum, destekleye devam edin lütfen.

Bir de ricamız var. Taraftarlarımız çok sormamızı istedi. Forvet hattına ilet lütfen gol attıklarında sevinçlerini bizle paylaşsınlar.

Tabii ki. İletirim.

Tekrardan teşekkür ederiz. Kendine çok iyi bak.

Ben teşekkür ederim ne demek. Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir