Önce Vatan

Konumuz ile alakalı her şeyden önce şunu söylemek gerektiğini düşünüyorum ki adından da anlaşılacağı üzere İstanbul dendiğinde artık akla gelen ilk futbol kulübü İstanbulspor A.Ş.’ ye Türkiye Cumhuriyetine futbol olarak tümüyle hizmet götürmek yakışır ve yaraşır. Peki bu ne demek veya nasıl olacak veya olabilir?

Eğer ki futbol Avrupa ise biz bunu yeni baştan keşfe çıkmıyoruz. Kaldı ki bu evrensel spor dalına kendi yorumumuzu elbette katacağız.

Günümüzde futbolun tabanı futbol akademilerine bağlı futbol okullarıdır ki mahallede top oynamak diye bir şey eskiye göre çok ama çok azaldı. Futbol okulları bir futbol kulübünün mihenk taşıdır çünkü futbol kulübü masum vatan evlatlarına bu vesile ile hizmet götürür.

Spor bilimleri fakültelerindeki öğrencilere ilk olarak bilişsel, duyuşsal ve devinimsel kavramları öğretilir. Bunun bir sebebi olmalı öyle değil mi?

Şimdi bize dünya kupasında futbol resitali sunan Avrupa ülkelerindeki çocuklar, taban futbolunda eğitimsel rekabetin getirdiği nitelikli futbol eğitimlerini alıyorlar. İspanyollar buna bilişsel taktik yöntem diyor ve çocuklarına bu yöntemi altı, sekiz yaşından itibaren bilişsel seviyelerine uygun olarak vermeye başlıyorlar. Görünüyor ki içlerinden bu eğitimlere en iyi cevabı verebilenler geleceğin en iyi futbolcuları oluyorlar.

Her maçın ayrı bir hikayesi vardır demek aslında her maç başlı başına ayrı bir mücadeleyi, istemeyi, arzulamayı, coşkuyu, tempoyu, taktik çalışmayı gerektirir demektir ki maçın gidişatına göre kısıtlı süre içerisinde doğru müdahaleyi yaparak etki etmek yalnız teknik direktörün becerisini değil bunun yanında ona uyumlu olan oyuncuları da gerektirir. Ancak teknik direktörün bu beceriyi kullanabilmesi futbolcuları ile uzun süre çalışabilmesi ile doğrudan alakalıdır. Öyle ise bu süreç içerisinde ta ki sonuçlanıncaya kadar tüm futbolcular ve teknik heyet bu dünya hayatından yaptıkları iş haricinde psikolojik ve fizyolojik yenilenmeyi destekleyici moral bulma eylemleri haricinde soyutlanmalıdırlar. Bu boyut altıncı veya yedinci değil futbolun boyutu olmalıdır.

Bu söylediklerimin doğrultusunda varoluşunun anlam ve önemine uygun olarak vatanımızın yedi bölgesinin en az beşinde hizmet veren İstanbulspor Futbol Akademisine bağlı kuruluşlarda sıkı takip ile bizzat ilgilenilerek yetiştirilmiş ve bu sürece en iyi cevabı vermiş çocuklar biraraya getirilerek performans seviyesine adapte edilmek suretiyle tüm Türkiye’yi temsil edebilen çok daha güçlü bir futbol kulübü olunmak mümkündür. Dünyada benzer örnekleri olduğu gibi.

Muratcan Sözeri