Osman Zeki Korkmaz’dan Şampiyonluk Maçı İtirafı

Kocaeli’deki play-off finalinde Royal Halı Bandırmaspor’u 2-1 yenerek Süper Lig’e 17 yıl sonra geri dönen İstanbulspor, Türk futbol tarihinin her zaman en özel ve en değerli parçalarından biri oldu. 96 yıllık geçmişiyle sporseverlerin gönlünde farklı bir yere sahip olan İstanbul Lisesi’nden doğan kulüp, şu anda yepyeni bir döneme ‘merhaba’ diyor.

En son 2004-2005 sezonunda en üst seviyede mücadele veren sarı-siyahlılar, şimdi teknik direktör Osman Zeki Korkmaz ve 23.9’luk yaş ortalamasına sahip genç takımıyla hak ettiği şampiyonluk kupasına uzandı.

İstanbulspor’un başarılı teknik direktörü Osman Zeki Korkmaz, Süper Lig yolculuğunu Milliyet ile paylaştı. Osman Zeki Korkmaz, Bandırmaspor ile Kocaeli’de oynanan final öncesi çok özel bir ismi ağırladıklarını aktardı ve şunları anlattı:

“Bu hikaye 96 yıl önce başlayan bir hikaye aslında. Kemal Halim Gürgen, İstanbulspor’un kurucusu… 1926 yılında yani 96 yıl öncesinde İstanbul Tıp Fakültesi’nde okurken İstanbulspor’un kuruluşu içerisindeyken ve forma giyerken yoğunluktan okulu bırakmak zorunda kaldı. Hatta o dönem 1933 yılında Arnavutluk Kralı Zorg tarafından ülkeye çağrıldı ve Skenderbei (İskenderbey) kulübünde hocalık yaptı. O dönem dünyaya gelen oğlu İskender Gürgen, 1932 doğumludur ve şu anda yaşayan en eski İstanbulspor’ludur. Maç öncesi konuşmasına da İskender bey geldi ve yaptı. Zaten biliyorsunuz bizim kadromuzda da 4 tane Arnavut kökenli oyuncumuz var. Şampiyonluk yürüyüşü aslında bu maç konuşmasıyla başladı. Çok özel ve duygusal bir maç öncesiydi. Bu 96 yıllık bir yürüyüş. Çok mutlu ve gururluyuz.”

Süper Lig’e çıkmanın çok değerli olduğunu belirten İstanbulspor’un teknik patronu Osman Zeki Korkmaz, akılcı ve rasyonel çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Korkmaz, “Elimizdeki mevcut kadroya en fazla 6 ya da 7 oyuncu daha katacağız. Çok ciddi değişiklikler yapmayacağız. Süper Lig’e renk katan, herkesin seveceği ve güzel oyun oynayan bir takım olacağız” yorumunu yaptı.

‘Sosyolojik bir vaka’

Son günlerde Süper Lig’de 2022-2023 sezonunda 8 İstanbul takımı olmasının eleştirilmesine tepki gösteren teknik direktör Osman Zeki Korkmaz, daha önce de verdiği İngiltere Premier Lig örneğini tekrar anımsattı. Premier Lig’deki Londra takımları üzerinden bu konuyu değerlendiren İstanbulspor Teknik Direktörü şu ifadeleri kullandı: “Premier Lig’de çoğunluk Londra takımlarından oluşuyor. Ama şimdi de karşılık olarak, ‘Londra takımlarının hepsinin taraftarları var’ cevabını veriyorlar. Bu bizim sorunumuz değil. Bu sosyolojik bir vaka. Baktığınız zaman bazı Anadolu takımlarının da taraftarı çok yok, fazla değil, onlar da hatta taraftarsız oynuyor. Bu eleştiriler bana doğru gelmiyor.”

‘Herkesin birinci takımı olacağız’

İstanbulspor’un önümüzdeki dönemlerde çok sayıda taraftar kazanacağını vurgulayan teknik direktör Osman Zeki Korkmaz, “Ben İstanbulspor’un futbolseverler tarafından sevildiğini biliyorum. 96 yıllık köklü bir kulübüz. İstanbul Lisesi’nden bugüne kadar tüm futbolseverlerin sevdiği bir takım İstanbulspor. Herkesin genelde gönlündeki ikinci takımı İstanbulspor’dur. Ama ben şunu buradan söylüyorum, birkaç yıl içerisinde İstanbulspor, oynadığın futbol ve lige renk katmasıyla herkesin birinci takımı olacak” diye konuştu.

‘Bir ekol takımıyız’

Teknik Direktör Osman Zeki Korkmaz, İstanbulspor’un herkesin örnek alacağı bir ekol takımı olduğuna dikkat çekti. Korkmaz, “Son yıllarda kurumsal kimliği ve doğru çalışmalarıyla İstanbulspor herkese örnek oldu. Doğru transfer politikası ve altyapı çalışmalarımız var. Doğru bir kurguyla ilerliyoruz. Bir ekol takımı oluşturuyoruz. Bunu devam ettireceğiz. Bunun çabası içerisindeyiz. Ekonomik konularda da rasyonel adımlar atıyoruz, akılcı bir yol izliyoruz. Keyif veren güzel ve modern bir futbol oynuyoruz. Türkiye’de futbolseverlerin öykündüğü Fransa, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin takımları gibi çalışmalar yapıyoruz” bilgisini paylaştı.

‘Çanakkale şehitlerimizi saygıyla anıyoruz’

İstanbulspor, kulübün renklerini Çanakkale Destan’ı şehitlerinden alıyor. Sarı-siyah renkler Çanakkale’de şehit düşen lise öğrencilerinden geliyor. Bu konuyu unutmayan teknik direktör Osman Zeki Korkmaz, “Şampiyonluğumuzu İstanbul Lisesi’nin şehitlerine adıyoruz. Kulübümüze siyah bandı getiren Çanakkale şehitlerimize adıyoruz. İstanbul Lisesi’nin renklerinin simgesi Çanakkale şehitlerimizi saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Unutulmaz kurucu: Kemal Halim Gürgen

İstanbulspor tarihinde kurucu başkan ve takımın ilk futbolcularından Kemal Halim Gürgen’in yeri çok özel. 1926’da hem kulübün kuruluş aşamasında hem de futbolculuk yaparken büyük fedakarlıklar yapan bir isim.

Hatta bu yoğunluk sebebiyle İstanbul Tıp Fakültesi’ni bırakmak zorunda kaldı. Bir dönem Arnavutluk’a dönen ve Skenderbei yani İskenderbey takımında teknik direktörlük yapan Kemal Halim Gürgen, 1926-1927 sezonunda ise İstanbulspor’a İstanbul 2. Küme kupasını kazandırmış önemli bir isim.

Kupa eski başkana

Süper Lig’e çıkan İstanbulspor dün Of’a bir ziyaret gerçekleştirdi. İstanbulspor’un başkanı Ecmel Sarıalioğlu, yöneticiler, Osman Zeki Korkmaz ve futbolcular, şampiyonluk kupasını 7 yıl önce vefat eden eski başkan Ömer Sarıalioğlu’nun Of’taki mezarına götürdü.

Köklü tarihiyle İstanbulspor

Türk futbolunun en eski kulüplerinden olan İstanbulspor, köklü geçmişiyle dikkat çekiyor. 4 Ocak 1926’da kurulan sarı-siyahlılar, tarihiyle ilgi topluyor.

4 Ocak 1926’da kurulan İstanbulspor, Türk futbol tarihinin en köklü kulüplerinden bir tanesi. İstanbul Lisesi’nden doğan unutulmaz kulüp, Kemal Halim Gürgen liderliğinde kuruldu.

96 yıllık geçmişine birçok önemli başarı da sığdıran sarı-siyahlılar, renklerini Çanakkale Destanı’nda şehit düşen İstanbul Lisesi öğrencilerinden alıyor.

1926’dan itibaren futbol sahalarında her zaman herkesin sevdiği ve saygı duyduğu bir kulüp olan İstanbulspor, 1932’de Türkiye Futbol Şampiyonası’nda da şampiyonluk elde etti.

Ayrıca 1932’de hem İstanbul Futbol Ligi hem de İstanbul Şildi kazanan sarı-siyahlılar, tam 24 sezon Süper Lig’de yani en üst seviyede mücadele etti.

En son 2004-05 sezonunda Süper Lig’de yer alan İstanbul’un takımı 17 yıllık hasreti bu sezon bitirdi.

Celal Umut Eren
05.06.2022 Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir