Türker Gülsoy

1 Temmuz 1945 günü İstanbul Ortaköy’de doğan Türker Gülsoy, ilk, orta ve lise (Kabataş Erkek Lisesi) tahsilini doğduğu Ortaköy’de tamamladı ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakülte’sini bitirdi.

Futbola Ortaköy genç ve amatör takımlarında oynayarak başladı, daha sonra Galatasaray genç takımına geçti. İstanbul Genç Karması’nda oynarken karmanın antrenörü Ali Mortaş okul masraflarına katkı veriyordu. İşte o Ali Mortaş’ın isteği ile İstanbulspor genç takımına geldi ve 2 sene genç takımda oynadı.

1965 İstanbulspor genç takımı. Muhittin Güven, Davit Coşkun, Nejat, Nedim Güven, Türker Gülsoy, Davut Şahin, Zülfü Becerikli, Rıfkı. Oturan : Hikmet Satar

1966-1967 sezonunda A takımına yükseldi ve 7 sezonda A takımında mücadele etti. Tam 234 maça çıktı ve 3 gol kaydetti, 2 maçta kırmızı kart gördü. İstanbulspor’un efsane kadrosunda gösterdiği istikrar ve başarıdan Beşiktaş ve Galatasaray’dan transfer teklifleri almasına rağmen Ali Mortaş ve İstanbulspor’a olan sevgisinden hep takımda kaldı.

Cemil Turan, Türker Gülsoy, Ahmet Altıntaş, Yıldırım İper

Attığı gollerden birini 26 Mart 1967 tarihinde Altınordu maçında,  maç 2-1 üstünlüğümüz ile devam ederken, Altınordu baskı kurarak beraberliği yakalamaya çalıştığı sıralarda, maçın 75. dakikasında Altınordu kalecisi Münin Özkasap’a orta sahadan kafa ile atmıştı ve maçı 4-1 kazanmıştık.

Türker Gülsoy’un, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ı peş peşe yendiğimiz efsane 1970-1971 sezonundaki çarpıcı açıklamalarına kulak verelim.

Fenerbahçeyi 1-0 yendik, ertesi hafta Beşiktaş ile oynayacağız. Antrenmanlarımızı Beşiktaş’ın Şeref Stadında yapıyoruz. Beşiktaş maçı için antrenmana geldiğimizde Şeref Stadının kapılarının kilitli olduğunu gördük, bir hamamda soyunup Yıldız Korusu’nda yapmış olduğumuz antrenman sonrası,  bu olayla ateşlenen takım Beşiktaş’ı da 1-0 yendi. Daha sonra oynayacağımız Galatasaray maçından önce, milli takım antrenörü Saim Kaur’un, bu maçtan sonra ya seni ya Tuncay’ı milli takıma alacağım demesi ve bunun üzerine Galatasaray’dan kopma nedenlerim ile mükemmel oynayıp Galatasaray’ı da 3-0 mağlup ettik.

Türker Gülsoy, 1973-1974 sezonunda Zonguldakspor’a transfer oldu, Zonguldakspor ile şampiyonluk yaşadı. Daha sonra 1 sene de Sarıyer’de oynayarak aktif futbolculuk yaşantısını sonlandırdı.

Gelişiminde Ziya Taner’in etkisi hiç unutamayan, İstanbulspor’da 1 defa da A milli takımımızın formasını 26 Eylül 1971 günü İsviçre’ye karşı giyen,  Gülsoy’u 22 Mart 2022 günü ebediyete uğurladık. Türker Gülsoy’u saygı ve minnetle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir