Ali Enver Güreli

Hayri Aydıner’in 1972 senesinde başkanlıktan ayrılması sonucu, Aydıner’in yönetim kurulunda bulunan Enver Güreli kısa bir dönem başkanlığımızı vekaleten yürüttü. Güreli, 1914 yılında Balıkesir Burhaniye’de doğdu. Babası, Burhaniye’de Karaağaç Cephesi’ni kurarak Millî Mücâdele’ye fi’len katılan ve bu hizmetlerinden dolayı kırmızı şeritli “İstiklâl Madalyası” ile taltîf edilen Hacı Ali Efendi, annesi Lütfiye Hanım’dır.

İlkokulu Şişli Terakki Okulu’nda, ortaöğretimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Mülkiyeyi bitirdikten sonra Fransa’da lisansüstü eğitimini bitirdi.

Başbakanlık Umûmi Murakabe Heyeti Mütehassıs Muavini, Toprak Mahsulleri Ofisi İstanbul Bölge Ambar Hesap Kontrolörü, Ticaret Ofisi Genel Müdür Vekili, Toprak Mahsûlleri Ofisi İstanbul Bölge Müdürü, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerde bulundu. Serbest ticaret yaptı.

14 Mayıs 1950 (9. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Demokrat Parti (DP) Balıkesir Milletvekili seçildi. 10. Dönemde Ticaret Encümeni Reisi olarak görevde bulundu. Adnan Menderes’in kurmuş olduğu 20. Hükümet’te (II. Menderes Hükümeti) 1 Kasım 1952 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Ekonomi ve Ticaret Bakanı olarak atandı.

2 Mayıs 1954 (10. Dönem)tarihinde yapılan genel seçimlerde Demokrat Parti (DP) Balıkesir Milletvekili, 10 Ekim 1965 (13. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili seçildi.

13 Haziran 1982 tarihinde vefat eden Ali Enver Güreli’yi saygı ile anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir