Beşiktaş 1-0 İstanbulspor (16.02.1969)

Stat: Ali Sami Yen

Hakem: Zeki Gürkan, Kemal Akay, Cahit Aybek

Beşiktaş: Necmi Mutlu (Dk. 46 Sabri Dino), Erkan Yanardağ, Sami Şenol, Vedat Okyar, Saim Kezer, Kaya Köstepen, Davut Şahin, Sanlı Sarıalioğlu, Janos Kuzman (Dk. 57 Yusuf Tunaoğlu), Faruk Karadoğan, Ahmet Özacar

İstanbulspor: Yılmaz Urul, Celal Sivrioğlu, Yalçın Saner, Bülent Buda, Yıldırım İper, Türker Gülsoy, Ahmet Altuntaş, Ahmet Gündoğdu, Cemil Turan, Bilge Tarhan (Dk. 63 Zorbay Kalkan), Kostas Kasapoğlu

Gol: Dk. 88 Ahmet Özacar (Beşiktaş)

Seyirci ve Hasılat: 36.100 kişi, 502 500 lira

Dün Beşiktaş İstanbulspor maçı oynanırken Ali Sami Yen Stadının deniz tarafındaki açık tribününün demir kapısı dışarıda kalan seyirciler tarafından kırılmıştır.

3 bini  aşkın taraftar tribüne girince büyük bir izdiham meydana gelmiş ve karışıklıkta sekiz kişi yaralanmıştır.  Daha sonra açık tribünün tel örgüleri kırılmış ve seyirci sahaya dolmuştur.

Sahada görevli şahısların bir an için olaylara seyirci kalması sebebiyle seyirciler oyun sahasının içine de girmişler, bazı futbolcuları, havaya kaldırarak tezahüratta bulunmuşlar, bir kısmı da kimsenin kendilerine müdahale etmemesini fırsat bilerek top oynamıştır.

Daha sonra jandarma komandolar yardıma çağrılmış ve gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra karşılaşmanın ikinci yarısı 30 dakika geç başlamıştır.

Maça Gelince

Bu iş burada biter denildiği anda, K. Ahmet fırsatı iyi değerlendirdi… Ve Beşiktaş, bir yerine iki puanı dağarcığına. yerleştirip çıktı, gitti sahadan… Sevinerek, neşeler saçarak… İstanbulspor ise, bir puan üzerine kurduğu taktiğinin son iki dakika içerisinde yıkılışı karşısında üzgün ve çaresiz kaldı bir süre…

Tarafların gol pozisyonuna hemen hemen giremedikleri bir maç oldu, dünkü Beşiktaş  İstanbulspor karşılaşması. Siyah – Beyazlı onbir, sonuç almakta geciktikçe telaşlanıyor, telaşlandıkça da sonuç alması güçleşiyordu. İlk yarıda zaman zaman Beşiktaş defansına korkulu anlar yaratan İstanbulspor ise, ilerleyen dakikalarda tamamen geride kümelenmiş, bir puanı alıp gitmekten öteye bir şey düşünmez olmuştu. Davut ve Faruk’un autla sonuçlanan kafa şutları ilk yarının en önemli anıları idi.

İkinci yarı ise Beşiktaş oyuna hakim olmuştu. 64. dakikada Sanlı’nın nefis dömivolesi direkten dönerken, seyirci iyi bir hareket görebilmenin sevincini taşımıştı. 7 dakika sonra ise Kasapoğlu’nun bir korner atışında, Sabri topu güçlükle dışarı çıkarabildi… Ve sonra beklenmeyen gol oldu… Davut’un soldan korner atışında Sanlı’dan seken topa K. Ahmet’in vuruşu durumu 1 – 0 yaptı… İşte bu beklenmiyordu…

Fikret Kırcan’ın maç için yazdığı yazı ise şöyle:

BEŞİKTAŞ, İstanbulspor’dan zor bir galibiyet aldı. Değişik tertiple sahaya çıkan Siyah – Beyazlılar kendilerinden ziyade rakiplerinin ‘oyununu bozmak taktiğine başvurmuşlardı. Bu da İstanbulspor’u hafta arasında verilen beyanatlara rağmen gene de büyük râkip olarak tanıdıklarına bir işareti. Saim’in devamlı şekilde Kasaboğlu’nun üzerine oynaması, Kaya’nın Cemili bir gölge gibi takip edişi ve orta sahaya kayan Sanlı’nın da zaman zaman K, Ahmet’i kontrol edişi, Sarı – Siyahlıların oyun kurucu adamlarını tesirsiz hale sokmak gayesini güdüyordu. Bunda Beşiktaş’ın muvaffak olduğunu söyleyebiliriz. Ancak başarı maçı tatsız hale sokmuş ve Beşiktaş’ın da hücum gücünü kırmıştı. İlk devrede tatsız, zevksiz geçen mücadele, ikinci yarıda aynı şekilde devam etmiştir. Kuzman’ın yerine alınan Yusuf’un, göz doldurmadığını kaydederken Siyah -Beyazlılara iki puanı getiren Ahmet’in golü için de şahane idi demek icabedecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir