İstanbulspor’da Voleybol ve Basketbolun Başlangıcı

İstanbulspor futbol ile beraber kuruluşunda voleybol  liglerine de katılmıştır.1925 senesinde Voleybol İstanbul Ligine, Vefa, Galatasaray, Hilal, İdman Yurdu, Üsküdar, Beşiktaş, Yeni Şafak, Beylerbeyi takımları ile birlikte katıldığı biliniyor.

1927’de ise İstanbul Basketbol Şampiyonası organize edilmeye başlanmıştır. İlk yıllarda İstanbul basketbolunda azınlık takımları etkin olmuş, 1933 yılında Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, İstanbulspor ve Hilal takımlarının dâhil olduğu alternatif bir lig kurulmuştur. 1933 yılında Türk Spor Kurumu’nun yönetimi ele alması ile birlikte resmi organizasyonlar ülke geneline yayılmaya başlamıştır. 1934-1936 yılları arasında Galatasaray, üç sezon üst üste İstanbul şampiyonluğuna ulaşmıştır.

7-14 Ağustos 1936 tarihlerinde düzenlenen Berlin Olimpiyat Oyunları’na basketbol branşında da katılmaya karar verilmiş ve aşağıdaki isimlerden oluşan ilk Milli Takım aday kadrosu toplanmıştır. Feridun Vasfi, Kamil, Naili, Hayri (Galatasaray); Orhan, Cemal, Faruk, Şeref (Robert Kolej); Şakalak (Kurtuluş); Ben Habip (İstanbulspor); Habip, Penso, Ben Yakar (Barkhoba). Ancak, ön eleme turunda Mısır’a 33-23 mağlup olan Milli Takımımız, finallere katılmaya hak kazanamamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir