İstanbulspor’un Yabancılarla ilk Maçı

İstanbulspor tarihindeki yabancılarla ilk maçını 7 Aralık 1935 Cumartesi günü saat 15.00 de  Taksim Stadında Romen Trikolor takımı ile yapmıştır. Maçı 2-0 kaybeden İstanbulspor’un bu tarihi maçını Spor Postası Dergisi 9 Aralık günü çıkan sayısında şu şekilde kaleme almıştır.

Cumartesi günü Taksim stadında Romanya’nın Trikolor takımı ile İstanbulspor takımları karşılaştılar. Bu maç çok enteresandı, çünkü Galatasaray bu sene yaptığı turnede Trikolor 4 — 1 mağlup olmuştu ve hem de ilk defa olarak bir ecnebi teması yapacak olan İstanbulspor’un alacağı netice merakla bekleniyordu, bunun içindir ki stadyum gişesinin önü tıklım tıklım dolmuştu, Fakat fiyatların bir lira ve elli kuruş olması seyircilerin çoğunu bu maçı görmekten alıkoydu, eğer fiyatları 50 kuruş ve 25 kuruş yapsalardı herhalde daha fazla seyirci gelecek ve daha fazla da hasılat yapılacaktı.

Romenler birinci devrede çok güzel bir oyun oynadılar, buna İstanbulspor’un biraz heyecanlı oynaması da sebep gösterilebilir, nitekim İstanbulspor ikinci devrede çok güzel bir oyun çıkardı. Bilhassa İstanbulspor müdafaası Romen muhacimlerine fırsat vermediler ve Romenleri daima ofsayt vaziyetine düşürdüler. Romenlerin hepsi de sağlam yapılı, enerjik oyuncular, topu havadan oynuyorlar.

Romenlerin yapmış oldukları iki golde de İstanbulspor kalecisinin büyük kabahati vardır. Santraforları ve kalecileri nazarı dikkati celbediyor.

İstanbulspor’a gelince: İlk dakikaların şaşkınlığı hariç tutulursa son zamana kadar görmediğimiz çok güzel bir oyun çıkarmağa muvaffak oldu.

Müdafaada: Birinci devrede oynayan Hikmet hariç diğerlerinin hepsi de çok şayanı takdirdir. Forvet hattı nisbeten zayıf kalıyordu, iki açıklar biraz daha becerikli olsalardı netice başka türlü olabilirdi, orta akıncı oynayan Harbiyeli Rıza iş görmedi, topu ayağında çok bekletiyor.

GELELİM OYUNA

Saat üçte Romenler mavi fanilâlı ve siyah. donla sahaya çıkıp halkı selâmladılar. Oyuna saat 3,10 da hakem Ahmet Ademin idaresinde  İstanbulspor’un vuruşu ile başlandı.

ROMENLERİN İLK GOLÜ

Dakika 6 Romen orta akıncısının ayağından çıkan top İstanbulspor kalecisinin büyük bir hatasından istifade ederek kaleye girdi .

Romenler bu golden sonra bir müddet daha İstanbulspor kalesini zorladılar. Romen tazyikinden kurtulan İstanbulspor’lular hücuma geçtiler, o fakat ellerine geçen fırsatlardan istifade edemiyorlar.

Dakika 23. Romen kalesi önünde bir sürü kargaşalık. Orhan’ın çok sıkı vuruşu kalecinin ellerinde kaldı. Romenler üç metreden topu avuta savurdular. Romenler çok ağır basıyorlar.

Dakika 32. Romenlere frikik oldu. Samih çekiyor.. Avut…

ROMENLERİN İKİNCİ GOLÜ

Tekrar hakimiyeti ele alan Romenler 37 inci dakikada gene santraforları vasıtasiyle ikinci ve son sayıyı da yaptılar. Eğer İstanbulspor kalecisi daha evvel çıkmış olsaydı bu tehlikeyi önleyebilirdi.  Romenler sağdan, soldan yırtıcı hücumlara başladılar. Sağ açıkları soldan ortalanan topu çok o müsait vaziyette avuta savurdu ve devre 2—0 Romenlerin galibiyetiyle bitti.

İKİNCİ DEVRE

İstanbulspor kalecisi Hikmetin yerine Osman oynuyor. İkinci devreye başlayan Romenler derhal hakimiyeti ele alarak dört beş dakika İstanbulspor kalesini zorladılar.

Şimdi Romenlerin hakimiyeti İstanbulspor’a geçti. Dakika 14 Nihat’ın ortasını Rıza bomba gibi bir vuruşla kaleye gönderdi, Romen kalecisi cidden çok güzel bir plonjonla topu yakaladı.

Gene Rıza’nın çok sıkı bir şutunu Romen kalecisi maharetle yakaladı.

Devre ortalarına doğru Romenler tekrar açıldılar. Üç Romen muhacim kaleci ile karşı karşıya sayı yapmadılar. Bu sırada Nihat oyundan çıkarak yerine Şinasi geçti. Şinasi’nin yerinede Nevzat girdi. Bu değişiklik İstanbulspor’un hücumlarını daha tehlikeli yapıyordu.

Dakika 38 Romen kalesinin önünde bir kargaşalıktır gidiyor. Gene top Romen kalecisinin ellerinde. İki tarafın bütün uğraşmalarına rağmen neticeyi değiştiremediler ve oyun da 2-0 Romenlerin galibiyeti ile nihayet buldu.

Dün İstanbulspor şu şekilde çıkmıştı:

Hikmet (Osman)- Samih, Sabih, Enver, Hasan, Aziz- Tevfik, Orhan, Rıza, Şinasi (Nevzat), Nihat (Şinasi)

Reşat Yalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir