Kadir Tonba

5 Mart 1919 günü Adana’da dünyaya gelen Kadir Tonba, İstanbulspor’da forma giymiş forvet oyuncuları arasında önemli bir yere sahiptir.

Lise 1. sınıf öğrencisi iken Adana İdman Yurdu’nda başarılı futbolu ile İstanbulspor yöneticilerinin dikkatini çekti, Adana’ya giden yöneticilerin hem okutacağız hem futbol oynayacak sözü ile İstanbul’a gelerek lise 2.sınıftan itibaren İstanbul Erkek Lisesi’nde öğrenimine devam etti ve lise sonrası İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin öğrencisi oldu.

Kadir Tonba Adana Karmasında oynarken.

1938-1939 sezonunda İstanbulspor A takımında oynamaya başladı. Sarı siyahlı formayı ilk defa 30 Ekim 1938 tarihinde Fenerbahçe Stadında Hilal’i 2-0 mağlup ettiğimiz maçta giydi. O tarihten sonra 102 defa daha sarı siyahlı formayı giyerek, toplamda 103 maçımızda görev aldı.

İlk golünü de forma giymeye başladığı ilk sezonda 4 Aralık 1938 tarihindeki Taksim Stadında Galatasaray’a karşı attı. Maçın 8 dakikasında attığı golle İstanbulspor’umuzu 1-0 galip duruma geçirmesine rağmen daha sonraki dakikalarda yediğimiz gollerle maçtan 5-1 gibi bir skorla mağlup ayrıldık.

1944-1945 sezonu kadromuz oturanlardan sol başta Kadir Tonba

Kadir Tonba, 6 sezon boyunca oynadığı 103 maçta toplamda 60 gol atma başarısı gösterdi. 11 Ekim 1942 tarihinde 6-1 üstünlüğümüzle tamamlanan Süleymaniye maçı, attığı 4 golle unutulmaz maçları arasındadır.

Kadir Tonba’nın Şeref Stadında oynanan bir maçtaki kafa golü.

1944-1945 sezonunda 4 maç oynadıktan sonra yaşadığı talihsiz bir sakatlık sonucu ayağı kırıldı. O zamanki şartlar ile iyileşme sonrası ayağından tam randıman alınamaması sonucu çok genç yaşta, 25 yaşında futbolu bırakmak zorunda kaldı. Bu durum sonrası yaşadığı moral çöküntüsü ile yüksek öğrenimini de bırakarak memleketi Adana’ya döndü.

Eski futbolcu sonranın ünlü filim yönetmeni Memdun Ün yayınlamış olduğu “Futbolcudan Yönetmen” isimli kitabında o dönem antrenmanlarına katıldığı İstanbulspor anılarını anlatırken Kadir Tonba’dan da bahseder.

3 Ekim 1990 günü aramızdan ayrılan Kadir Tonba’yı saygı ve minnetle anıyoruz.

 

Not: Destekleri için Kadir Tonba’nın damadı Danyal Turgut Buldurgan’a teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir