Kemal Halim Gürgen

İstanbulspor’u kuran, bir genç takımdan Türkiye’nin en köklü kulüplerinden birini meydana getiren büyük idareci devrinin acar futbolcusu ve Türk futbolunun gelmiş geçmiş ünlü hakemlerinden biri 1900 yılında Ergiri’de doğdu. Küçük yaşta tahsili için devlet bursu ile Arnavutluk’tan İstanbul ‘a geldi. Menba-i İrfan İdadisi’nde öğrenciyken futbola başladı. Süleymaniye Kulübü’nde yetişip parladı.1924 yılında Milli Futbol Takımımızın kadrosuna çağrıldı. Moskova’da yapılan Sovyetler Birliği -Türkiye maçında Ay-yıldızlı formayı giyemedi ama Moskova –İstanbul temsili maçında İstanbul takımının sol iç mevkiinde yer aldı. Süleymaniye Kulübünde yavru Saim genç takımını kurdu. Menba-i İrfan İdadisi’i bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ne başladı. İstanbulspor kulübünün kuruluşunda başrolü oyandı. Bu yoğun trafik içinde Tıp Fakültesini tamamlayamadı ama arkadaşları tarafından doktor olarak anılması devam etti. Futbolu, kurucusu olduğu İstanbulspor’un Sarı-Siyah Forması altında bıraktı.

Kemal Halim hakemlik yaptığı 1926 senesindeki bir Galatasaray Fenerbahçe maçından önce Nihat Bekdik ve Zeki Rıza Sporel ile birlikte

1933 senesinde Arnavutluk Kralı Zorg tarafından çalıştırması için çağrıldığı Skanderbeg takımını Arnavutluk şampiyonu yaptı.

Futbol oynadığı dönemlerde hakemliğe başladı. Türk Futbolunun gelmiş geçmiş en büyük hakemlerinden biri olarak kendini gösterdi. Bu arada yöneticilik yaşamını da sürdürdü. Kurduğu İstanbulspor Kulübünde uzun yıllar yönetici olarak görev yaptı. Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı, Türk Spor Kurumu ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü gibi Türk sporunun üç büyük teşkilatında da önemli görevler üstlendi. 1936 senesinde Hamdi Emin Çap’ın başkanlığındaki Futbol Federasyonunda yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca açtığı hakem kurslarından, mükemmel bir öğretmen olarak, pek çok hakem yetiştirdi.

1926-1927 sezonu İstanbul 2.lig şampiyonu İstanbulspor’un kaptanı Kemal Halim Gürgen, 1.lig şampiyonu Galatasaray’ın kaptanı Kemal Rıfat Kalpakçıoğlu ile.

1940 yılında Sarıyer Gençlik Kulübünün kuruluşunda çok büyük maddi ve manevi destek verdi.

Kemal Halim Gürgen’in İstanbul Erkek Lisesi bahçesinde bir büstü bulunmaktadır.

Bir süre görevi icabı Zonguldak ‘ta bulundu ve bu ilimize sporun yerleşip kökleşmesi doğrultusunda büyük hizmetlerde bulundu. 1942 yılında, İstanbul’dan Zonguldak’a gelişinden sonra Ereğli Kömür İşletmesi’ne bağlı Kömür Spor Kulübü kuruldu. Yine 1950 senesinde Alibeyköy Spor Kulübünün kurulmasında büyük yardımları oldu.

İstanbulspor’umuzun yaş ortalaması 20 olan 1926 senesi kadrosu Taksim Stadyumunda İstanbul 2. Küme şampiyonluk kupası ile. Alt sırada sağdan ikinci kulübümüzün kurucusu Kemal Halim Gürgen.

Evli ve iki çocuk babası olan Kemal Halim Gürgen 17 Kasım 1962 günü İstanbul’da hayata gözlerini yumdu cenazesi büyük bir cemaatin iştirakiyle Fatih Camii’nden kaldırıldı ve Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi.

Kemal Halim Gürgen’in cenaze töreni.

 

Kemal Halim Gürgen’i saygı ile anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir