Yüksel Gözüpek

İstanbulspor’a emeği çok geçen sporculardan bir tanesi de Yüksel Gözüpek’dir.

Gözüpek, 1 Ocak 1938 tarihinde İstanbul’da doğdu. Bağlarbaşı Gençlik Kulübünde oynarken genç milli takıma seçildi. Sonrasında İstanbulspor genç takımına geldi ve 2 defada İstanbulspor forması altında genç milli takım formasını giydi. 1955 senesinde A takımına yükseldi ve 8 sezon İstanbulspor’da görev yaptı. Bu süre içinde İstanbulspor’da 196 maça çıkıp 13 defa fileleri havalandırdı.

İstanbulspor forması altında Macaristan’da düzenlenen 1956 UEFA Gençler Turnuvası’nda mücadele eden Türkiye 18 yaş altı millî takımı kadrosunda yer aldı. Turnuva grup aşamasında veda eden takımın oynadığı Çekoslovakya ve Doğu Almanya maçlarında görev aldı.

1958-1959 sezonunda İstanbul 1.Profesyonel Liginde 4. olan kadromuz Soldan sağa ayaktakiler: Yüksel Gözüpek, Sabih Sunter, İhsan Baydar, Kamil Cengiz, Kenan Buharalı, İbrahim Toker. Oturanlar: Güngör Oktay, Aydemir Nemli, Enver Özdemir, Garbis Parsehyan, Koço Kasapoğlu

Galatasaray takımına karşı bir sempatisi olmasına rağmen 1958-1959 sezonunda attığı golle Galatasaray’ın 2 puan farkla şampiyonluğu Fenerbahçe’ye kaptırdığı senede, Yapı Kredi Bankası centilmenlik mükafatını almıştır.

1958-1959 sezonunda ki Galatasaray maçını şöyle anlatır.
‘’O yıl liglere Galatasaray maçı ile başladık. Durum 1-0 lehimize idi, 28. Dakikada Galatasaray kalesine sıkı bir şut attım. Turgay abi avlanmıştı. Böylece Galatasaray 2-0 mağlubiyetle sezona başladı ve sonunda şampiyon olamadı. Yapı Kredi Bankası centilmenlik mükafatını aldığım için mutluyum….’’

1963-1964 sezonunda Kasımpaşa’ya transfer oldu. Burada kaldığı 2 sene boyunca 51 defa forma giyip gol atma başarısı gösteremedi. Futbolculuk kariyerini bu kulüpte noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir