Saffet Akbaş

8 Eylül 1968 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Saffet Akbaş,  anne ve baba tarafından  Novi Pazar’lı (Boşnak) kökenlidir.

Doğup büyüdüğü ilçenin takımı Gaziosmanpaşa takımı ile futbol hayatına adım atmıştır. 10 yaşımda kulübe gitmeye başlasa da, 18 yaşında iken lisansı çıkmıştır.

Daha sonra Ayvalıkgücü, Karşıyaka, Vanspor’da oynayıp, 1995 yılında Fenerbahçe takımında forma giymeye başlamış, resmi olarak 2000 yılında ayrılmıştır. 1998 yılında 3 ay kadro dışı kalmış o üç ay zarfında kiralık olarak Ankaragücü takımında oynamıştır. 1999 yılında Rıdvan Dilmen gelince tekrar takıma dahil olmuş ardından Zdenek Zeman ve Turhan Sofuoğlu ile çalışmıştır. O sezon kiralık olarak Diyarbakırspor takımında da forma giyip,  dönüşünde Aykut Kocaman’ın İstanbulspor antrenörü olarak anlaşmasının ardından bonservisi ile İstanbulsporumuza transfer oldu. 4 sezon takımıza emeği geçen Akbaş 114 defa Sarı-Siyahlı formayı giyip, 1 gol atmıştır. Bir maçta ise kırmızı kart görerek oyun dışında kalan Akbaş, bu dönemde 12 sarı kart görmüştür.

Akbaş’ın futbolculuk kariyerinde en fazla formasını giydiği kulüp İstanbulspor’dur.

Takımımızın kaptanlığını da yapan Akbaş, 2005 sezonunda İstanbulspor forması altında futbol hayatını sonlandırmıştır.

2004 Ocak ayında Aykut Kocaman’ın istifası sonrası yapılan basın toplantısında, İstanbulspor’un zor günlerini anlatıyor.

Kariyeri boyunca Süper Lig, UEFA Kupası, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar Ligi’nde forma giymiştir. Ayrıca Türkiye A Milli takımında da toplam 6 kez forma giymiştir. Defans bölgesinde stoper ve libero olarak uzun yıllar futbol hayatını devam ettirmiştir. Fenerbahçe’de oynadığı dönemde Rüştü, Murat, İlker, Uche, Högh, Oğuz, Erol, Halil İbrahim, Tayfun, Bülent, Boliç, Tarık, Kemalettin, Feyyaz, Aygün, Aykut, Atkinson, Ahmet ve Engin gibi isimler ile birlikte forma giymiştir.

Futbol’a veda ettiği İstanbulspor takımı ve Malatyaspor’da yardımcı antrenörlük yapmış, 2009 yılından 2016 yılına kadar Türkiye Futbol Federasyonu’nda İstanbul Bölge Teknik Sorumlusu olarak çalışmalarını sürdürmüş, 2016’da Fenerbahçe alt yapısında çalışmaya başlamış fakat Ali Koç’un başkanlığa gelmesi ile görevine son verilmiştir.

Saffet Akbaş’a sağlık dolu mutlu bir yaşam dileriz.

2001-2002 sezonu kadromuz. Soldan sağa ÜST SIRA: Saido, Engin Şimşek, Mithat Yavaş, Selçuk Şahin, Ferdi Yanık, Murat Erdoğan, Bekir Gür, Hadis Zubanoviç, Niyazi Hüseyinoğlu, Erkan Akpınar (Fizyoterapist)
ORTA SIRA: Abdullah Avcı (Antrenör), Mustafa Eryaşar (Malzemeci), Fahrettin Ömeragiç (Antrenör), Yalçın Ayhan, Güner Topçu, Yusuf Yıldız, Zdravkov, Haluk Güngör, Andre Pinto, Güven Kocabal, Gökhan Keskin (Antrenör), Saffet Akbaş, Mecit Yeniçeri (Malzemeci)
ALT SIRA: Hasan Pektaş (Masör), Alban Bushi, Mehmet Yozgatlı, Şaban Özlem, Fuat Buruk, Adnan Sezgin (G.Menajer), Aykut Kocaman (T.Direktör), Sinan Dinler (İ.Menajer), Zeki Onatlı, Bülent Üçüncü, İlker Yağcıoğlu, Metin Ünal (Masör), Ramadan Fıçıcı (Malzemeci)

2 thoughts on “Saffet Akbaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir