Şenol Güneş

1 Haziran 1952 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelen Şenol Güneş, Türk futbolunun yetiştirdiği en büyük efsanelerden biridir. Hem futbolculuğunda hem de teknik direktörlüğünde Türk futboluna damga vuran Güneş, teknik direktörlük kariyerinin başlarında kısa bir dönem İstanbulspor’umuzu da çalıştırmıştı.

GÜNEŞ’İN İSTANBULSPOR KARİYERİ
1992-93 sezonunda 2.Lig’de mücadele eden İstanbulspor, 10.haftada teknik direktör değişikliğine gitmiş, Metin Türel’in yerine takımın başına genç teknik adam Şenol Güneş’i getirmişti. Etkili bir performans ortaya koyamayan Güneş’in takımı İstanbulspor, 26 maçta 9 galibiyet, 10 beraberlik ve 7 mağlubiyet aldı. Sezon sonu takım şampiyon olamayınca görevinden ayrıldı.

ŞENOL GÜNEŞ’İN FUTBOLCULUK KARİYERİ
Mahalle aralarında limon kabuğu çöpleriyle futbol oynamaya başladı. Basketbola merakı vardı. Ve basketbol takımlarını o kurardı.

Ama Trabzon’da en büyük tutku futbol olduğu için basketbol oynayacak adam bulamazdı. Trabzonspor’un ilk kurulduğu yıllara denk gelen bu dönemde, Şenol Güneş Vefa’yı tuttu. Çünkü kendi oynadığı mahalle takımının renkleriyle bu takımın renkleri aynıydı. Amatör maçlarda kaleye geçerdi ama mahalle maçlarında santrafor olarak önde oynardı. İlk yıllarında kaleci olmaktan hoşnut değildi. Ama bir süre sonra kalecilik görevi onun üzerine kaldı. Şenol Güneş futbol kariyerine Erdoğdu Gençlik’te başladı. 17 yaşındayken Trabzonspor’un amatör takımına geçtikten sonra, buradan da Sebat Gençlik’e transfer olarak profesyonel futbolculuğa ilk adımını atıp, burada ilk büyük çıkışını yaptı. Bu süreler içinde öğrenimine devam etti. 1972 yılında Trabzonspor’a geri transfer oldu.20 yaşındaydı ve bir yandan da Eğitim Enstitüsüne devam etti. Öğle aralarında Turgay Semercioğlu ile yemek yemeyerek ya da hemen yiyerek öğle aralarında koşu antrenmanları yapardı. Gençlik yıllarında radyolarda büyük futbolcuları dinlerken hayalleri şekillendi. Kendi sözleriyle “…Bende onlar gibi ve daha iyisi olmak isterdim. Örneğin bir kaleci top kurtarmışsa, gol yemişse. Hiç gol yemeyen bir kaleci olma hayalim vardı”. Kaleciliği sevmediniz mi soruna cevaben şöyle der; “severek oynamadım ama oynarken gereğini yaptım. Yani başlangıcım severek, isteyerek, planlanmış bir şey değildi. Ama oynadığım zaman işimin gereğini çok iyi profesyonel olarak yaptım.”

Futbol hayatında kalan tüm yıllarını Trabzonspor’da geçiren Şenol Güneş, takımıyla birlikte 6 Süper Lig, 3 Türkiye Kupası, 6 Süper Kupa ve 3 Başbakanlık Kupası kazanma başarısı gösterdi.

MİLLİ TAKIM KARİYERİ
Türk millî takımının formasını ilk kez 31 Ekim 1976 tarihinde Malta’ya karşı giyen Güneş, toplam 31 kez (beşini kaptan olarak) forma giydi. FIFA Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası elemelerinde forma şansı bulsa da hiçbir önemli turnuvaya katılamadılar. 25 Mart 1987’de Türkiye’nin Doğu Almanya’yı 3-1 yendiği maç de Güneş’in millî formayı giydiği son maç oldu.

TEKNİK DİREKTÖRLÜK KARİYERİ
İki dil bilen Şenol Güneş, futbol hayatındaki başarısını teknik direktörlük kariyerinde de sürdürmüştür. Özellikle Trabzonspor’un başında bulunduğu yıllar içerisinde lig sıralamasında uzun yıllardan sonra Trabzonspor’u ikincilikle tanıştırmıştır. A millî takımın başında bulunduğu yıllar içerisinde büyük başarılar kazanan Şenol Güneş, 2002 FIFA Dünya Kupası üçüncülüğüyle Türk millî takımının aldığı en büyük başarıya imza atmıştır. Bu başarıyla UEFA tarafından 2002 senesinin en iyi teknik direktörü seçilmiştir. Yurt dışında kariyeri olan nadir Türk teknik direktörlerden biri olan Şenol Güneş, 2006 yılında Güney Kore ekibi FC Seoul’u da çalıştırmıştır. Teknik direktör olarak Süper Lig şampiyonluğunu 2 defa olmak üzere Beşiktaş ile gerçekleştirmiştir. Şenol Güneş, günümüzde başarıyla A Milli Futbol Takımımızı yönetmektedir. Millilerimizle nice başarılı yıllar dileriz.

TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜNDEKİ BAŞARILARI
TÜRKİYE
2002 FIFA Dünya Kupası Üçüncülüğü
2003 FIFA Konfederasyonlar Kupası Üçüncülüğü

Trabzonspor
Türkiye Kupası (2)
Süper Kupa (2)
Başbakanlık Kupası (1)

Beşiktaş
Süper Lig (2)
UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turu
UEFA Avrupa Ligi Çeyrek Finali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir