Ve Cem Uzan İstifa Etti..

İstanbulspor’un tarihindeki önemli olaylardan biriside Cem Uzan’ın başkanlığı bırakmasıdır. Bu istifa ile Uzan Gurubu İstanbulspor’un yönetiminden fiilen ayrılmış oldu. O tarihte yaşananları ve sonrasını kısaca özetledik:

Sergen, Oğuz, Saffet, Halilagiç, Zdravkov, Emre ve Aykut gibi trilyonluk futbolcuları kadrosunda bulunduran İstanbulspor, sürpriz bir gelişmeyle sarsıldı. Sezona şampiyonluk hedefiyle başlamasına rağmen istikrarsız bir grafik çizen ve İnönü Stadı sorunu nedeniyle Beşiktaş Kulübü ile kavgalı olan sarı siyahlı kulübün başkanı Cem Uzan 19 Ekim 1998 günü görevinden istifa etti. Türk futbolunda bomba tesiri yapan bu gelişme, başta İstanbulsporlu futbolcular olmak üzere sarı siyahlı camiada şok etkisi yaptı.

Uzan’ın istifasının ardından toplanan İstanbulspor Yönetim Kurulu, profesyonel davranışta bulunmayan futbolcuların, maç kadrosuna alınmayacaklarını bildirdi.

İstanbulspor Yönetim Kurulu’nun bildirisi aynen şöyle:

 ‘‘İstanbulspor Futbol Kulübü, yıllardır çeşitli grupların engellemeleriyle karşı karşıyadır. Bu engellemelerin yanında, bir de İstanbulspor formasını giyen futbolcuların, profesyonellik anlayışıyla bağdaşmayan davranışları, İstanbulspor Yönetim Kurulu’nu bir takım zorunlu tedbirler almaya yöneltmiştir.

Yönetim Kurulu’nun aldığı karara göre, profesyonel davranışta bulunmayan futbolcular bundan böyle maç kadrosuna alınmayacaklardır. Ayrıca bu futbolculara, kendilerine kulüp bulmaları söylenmiştir. İstanbulspor, bundan sonraki maçlarına gerekirse PAF kadrosuyla çıkacak, ama profesyonellik anlayışından taviz vermeyecektir.’’

Cem Uzan: Engelleri aşamadım

İstanbulspor Başkanı Cem Uzan’ın istifa mektubu şöyle:

7 sezondur İstanbulspor’u kurumsallaştırarak Türk futboluna hizmet etmek için maddi ve manevi her türlü desteğimi verdim.

Ancak bu süre içerisinde başta Futbol Federasyonu ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yöneticileri olmak üzere bir çok grubun inanılmaz engellemeleriyle karşılaştım.

Bu engellemelere ek olarak İstanbulspor formasını giyen futbolcuların, profesyonellik anlayışıyla bağdaşmayan tavırları, bu işi daha fazla sürdürmenin anlamsızlığını ortaya koymaktadır.

Bu nedenlerle, bugünden geçerli olmak üzere, İstanbulspor Başkanlığı görevini bırakıyorum. Bundan böyle, Türk futboluna ve İstanbulspor’a verdiğim maddi ve manevi imkanları, daha yararlı diğer sosyal faaliyetlere yönelteceğimi kamuoyuna duyururum.

Futbolcularla toplantı

İstanbulspor’da Başkan Cem Uzan’ın görevinden istifa etmesi ve Yönetim Kurulu’nun bildirisi öğleden sonra futbolculara duyuruldu. Ataköy Tesisleri’ne gelen Genel Menajer Adnan Sezgin ve Mali İşlerden Sorumlu Yönetici Mete Türkoğlu bir toplantı yaparak gelişmeleri sarı siyahlı futbolculara anlattılar.

Toplantı sırasında, Sergen’in umursamaz bir tavır takınması, Aykut’un tepkisine neden oldu. Sergen’in tutumuna sinirlenen Aykut, ‘‘Kulüp elden gidiyor, ama bu senin umurunda değil’’ diye çıkıştı. Bu arada Ankaragücü maçı öncesinde Sergen’in, ‘‘Ben milli futbolcuyum. Bayrampaşa Stadı’nda ne işim var?’’ dediği öğrenildi.

İstifa sonrası Cem Uzan’dan boşalan başkanlık görevine Tayfun Gündoğar geldi. Tayfun Gündoğar vefat ettiği 2002 senesine kadar başkanlık görevine devam etti.  Vefat sonrası ise başkanlık Adnan Sezgin’e geçti.

Adnan Sezgin 4 Haziran 2004 günü düzenlenen bir operasyonla görevinden alınarak yerine Uzan’ların korumalığını yaptığı öne sürülen Serdar Öcal getirildi.  Bu gelişmenin ardından harekete geçen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu İstanbulspor’dan mal kaçırılmasını engellemek amacıyla 22 Haziran 2004 günü kulübe el koydu. Mali Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Ataköy’de bulunan kulüp binasına giderek yönetimde yer alan kişileri dışarı çıkarttı.

TMSF’nin açıklamasında İstanbulspor’un yönetimine atadığı yeni yönetim ise şu isimlerden oluştu: Yönetim Kurulu Başkanı; Mehmet Akif Yaşın, Başkan Vekili Orhan Seyfi Güner, Üyeler: Yusuf Adıgüzel, Salim Alkan ve Taner Kıral (İstanbul Erkek Lisesi Vakfı temsilcisi).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir