Beyaz Gömlekli Başkan: Prof. Dr. Aziz Kaya Alturfan

15.07.1945 yılında Giresun’un Tirebolu kazasında doğdu. 1956’da ilkokulu ve 1959’da ortaokulu Tirebolu’da bitirdikten sonra, 1962 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

1963 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne başladı ve bu fakülteyi 1969 yılında bitirdi. Aynı yıl İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde asistan olarak göreve başladı.

1975 yılında kısa dönem askerlik görevimi tamamladı. Aynı yıl “Paralitik Diz Dengesizliklerinde Kas Ameliyatlarının Fonksiyonel Değerleri” konulu uzmanlık tezimi hazırladı. Uzman olduktan sonra aynı klinikte çalışmaya devam etti.

1982 yılında doçent olan Alturfan 1988 yılında profesörlüğe yükseltildi.

Prof. Dr. Aziz Kaya Alturfan İstanbulspor Kulübü’nün 22 yıl yönetim yönetiminde bulunmuş ve 24 yılda kulüp doktorluğu görevini üstlenmiştir.

İstanbulspor’da 1971’de Nirun Şahingiray ve 1973’de Ali Sohtorik başkanlıklarındaki yönetim kurullarında Genel Kaptanlık, 1981 de Basın Sözcülüğü, 1984’de Genel Sekreterlik, 1985 senesinde ikinci başkanlık görevlerinde bulunmuştur. 21 Ekim 1987’den, 1992 senesine kadar Başkanlık görevini yürütmüştür. Alturfan’ın ilk başkanlık dönemindeki Yönetim Kurulunda,  Ümit Zaim, Günay Yavaş, Yakup Akyüz, Erol Evgin, Sacit Turhan, Mustafa Altundağ, Zafer Kurşun, Ömer Üründül, Abdullah Kığılı, Uğur Bıcaker, Hüseyin Aksu, Haluk Bingöl, Süleyman Başer, Öner Demirci, Azize Gürgen, yer almıştı.

1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya’da Southern California Orthopaedic Institute ve Memorial Orthopaedic Surgical Group hastanelerinde artroskopik cerrahi ile ilgili çalışmalar yaptı.

4 dönem süreyle İstanbul Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevi yaptı ve .24.07.2009 tarihinde emekli oldu. Evli ve bir çocuk babası olan Alturfan, Türkiye Spor Yazarları Derneği (T.S.Y.D.),  Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyeliği (T.M.O.K.) üyesidir.

Aziz Alturfan halen İstanbulspor A.Ş’nin . yönetim kurulu üyeliği görevinde de bulunmaktadır.

One thought on “Beyaz Gömlekli Başkan: Prof. Dr. Aziz Kaya Alturfan

  1. Çok değerli büyüğümüz Sn.Aziz Alturfan..İstanbulspor’un maddi açıdan zor dönemlerinde 3.Ligdeyken özellikle onun başkanlığında kulüp ayakta kaldı.İstanbulspor bugünlere geldi ama geçmişte çok fedakarlığı ve kulüp sevgisi sayesinde kalmıştır…Emekleri unutulmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir