Oleg Salenko

Oleg Anatolyevich Salenko, neden hatırlanıyor?

1-1994’te ABD’de düzenlenen Dünya Kupası’nda, takımı Rusya, ilk turda elenmesine rağmen, 6 gol atarak, Bulgar Hristo Stoickhkov ile birlikte gol kralı olmuş ve altın ayakkabı ödülünü kazanmıştır.
Salenko, bu kupada 28 Haziran günü Kamerun’a karşı oynadıkları ve 6-1 kazandıkları maçta 5 gol atarak, Dünya Kupası finallerinde bir maçta en çok gol atan oyuncu olma ünvanını kazanmış ve hala korumaktadır.

2- İstanbulspor forması giymiştir.

Salenko ve Aykut Kocaman

Salenko, Demir Perde’nin düşmesinden sonra iki farklı milli takımda oynadı. SSCB dağılmadan  U20 milli takımında oynadı. SSCB dağıldıktan sonraki dönemde, Ukrayna milli takımıyla sadece bir maç oynayıp, daha sonra, başarılara ulaştığı Rus Milli takımını seçti.

Oleg Anatolyevich Salenko, 25 Ekim 1969 da San Petersburg’da doğdu. Dinamo Kiev’den (91 maç 28 gol) sonra, 1992 yılında İspanya’da geldi, Logrones takımına transfer oldu (47 maç 23 gol).15. Dünya Kupası’ndan hemen önce Valencia’ya imza attı. Burada yedi gol attı ve ertesi yıl Glasgow Rangers’a transfer oldu.

1 Ocak 1996’da Peter van Vossen’in takası sonucu Glasgow Rangers’dan İstanbulspor’a geldi. Dizindeki sakatlık yüzünden çok fazla forma giyemedi.  Ayrıldığı Ocak 1999 tarihine kadar 21 defa formamızı giyerek 11 gol atma başarısını gösterdi.1999 senesinde tekrar İspanya’ya döndü. Córdoba Kulübüne transfer oldu. Córdoba macerası 73 gün sürdü ve bu sürede 3 maça çıktı. Aşırı kilo alması ve dizindeki sakatlığın yanında, takım arkadaşları ile kavga etmesi, kulüp tarafından takımdan uzaklaştırılmasına neden oldu.  2001 Aralık ayında Polonya’nın MKS Pogoń Szczecin takımına transfer oldu. Burada sadece 1 maç oynadı ve futbolu bıraktı.

Salenko İstanbulspor’a imza atarken.

Oleg, futbolu bıraktıktan sonraki ilk yıllarda plaj futbolu oynadı ve Ukraynalı bir televizyonda maç yorumculuğu yaptı. Halen doğduğu St. Petersburg’da yaşıyor ve en sevdiği kitabı Marx ve Engels’in Komünist Manifestosu.

 

One thought on “Oleg Salenko

  1. Çok iyi bir golcüydü.Ama maalesef ülkemizde sert futboldan adeta yılmıştı.Üstüne yaşadığı sakatlığı tekrar nüksedince ayrılmak zorunda kaldı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir