Gençlerbirliği 2-3 İstanbulspor (19.04.1941)

Stat: Ankara 19 Mayıs

Hakem: Ferih Esin

Gençlerbirliği: Halil, Halit, Mehmet, Ahmet, Mustafa, Keşfi, Selim, Ali, Ömer, Rıza, Fethi

İstanbulspor: Nevzat Yalman, Hayri Talater, Sefer Türktekin, Muzaffer, Muzaffer Gündez, Cihat Ergün, Kadir Tonba, Mükerrem Güler, İsmet Koray, Süleyman Tekil, Tarık Erer

Goller: Dk. 21-68 Ali (Gençlerbirliği), Dk. 63 Tarık Erer (PEN), Dk. 71-80 Süleyman (İstanbulspor)

Kırmızı Kart: Dk. 72 Halil (Gençlerbirliği)

Oyun İstanbulsporlulara buket takdimi  merasimini müteakip 15.30 da hakem Ferih Esin’in idaresinde başladı. Rüzgârı arkalarına alan sarı siyahlılar havadan uzun paslarla, teknik itibariyle zayıf bir oyun gösteriyorlar. 12 inci dakikadan itibaren İstanbulspor’un baskısına giren Gençler ise daha ziyade bir müdafaa oyunu oynuyorlar.

19 uncu dakikada müsabakanın heyeti umumiyesine hatta neticesine dahi tesir eden bir hâdise oluyor. İstanbulspor’un sağ içi  vasıtasıyla yaptığı bir sayıyı hakem ofsayt diyerek kabul etmiyor. Hakemin bu kararı verirken gösterdiği tereddüt seyirciler arasında o münakaşalara yol açıyor. Bu vaziyet sahaya da intikal etmiş olacak ki oyuncularda asabiyet emareleri gözüküyor. 23 inci dakikada Ali, sağdan aldığı bir pası iyi kullanarak takımının ilk golünü yapıyor. Bu golden sonra Gençler tam bir baskı temin ediyorlar. Bu arada Mustafa’nın harika bir kafa vuruşu topun üst direğe çarpmayla neticeleniyor. Gol yok ve devre 1-0 Gençlerin lehine nihayetleniyor.

İkinci devre

İlk dakikalar İstanbulspor’un hâkimiyeti altında geçti. 16 ıncı dakikada. hakem Gençlerin aleyhine sebebi meçhul kalan bir penaltı verdi. Sarı siyahlılar bununla ilk sayılarını yaptılar. Üç dakika sonra Ali uzaktan, Gençlerin ikinci sayısını attı.
27 inci dakikadan itibaren İstanbulspor hakimiyeti tekrar elde ediyor. Gençler kalesi aleyhine tevali eden kornerler bir dakika sonra semeresini veriyor ve sarı siyahlı takım ikinci golünü yapıyor.

Bu gole Gençler itiraz ettiler. Hakem kaleci Halil’i oyundan çıkardı. 10 kişi kalan Gençlerbirliği kaleye Mustafa’yı koydular.
35 inci dakikada bir İstanbulspor şutu ile top Mustafa’nın bacakları arasından kaleye girdi ve müsabakanın neticesi
bundan sonra değişmeyerek 3-2 İstanbulspor’un galibiyetiyle neticelendi.

İstanbulsporlular. uzun müddetten beri güzel bir oyun seyredememiş olan Ankaralılar için müstesna fırsatlardan birini vermişlerdir. Sarı- Siyahlıların temiz ve dürüst  oyunları, tribünleri dolduran Ankaralıları cidden samimi bir spor heyecanı içinde sürüklemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir