İstanbulspor 1-2 Fenerbahçe (13.12.1953)

Stat: Mithatpaşa

Hakem: Albert Dusch (Alman)

İstanbulspor: Meral Bayrı, Alaattin Güloğlu, Ayhan Berter, Kaya, Erdoğan Tokol, Merih Üççetin, Kasım Nasırlı, Adnan Gacamer, Nirun Şahingiray, Cafer Okan, Aydemir Nemli

Fenerbahçe: Vural, Nedim, Naci, Akgün, Basri, Müzdat, Melih, Burhan, Fikret, Niyazi, Mehmet Ali

Goller: Dk. 51 Aydemir Nemli (İstanbulspor), Dk. 31 Burhan, Dk. 36 Naci (Fenerbahçe)

Seyirci ve Hasılat: 18 429 kişi, 31870.25 lira

Güneşli lâkin serin bir havada Dolmabahçe stadındaki ilk maçı Fenerbahçe İstanbulspor takımları yaptılar ve sarı-lacivertliler değişik bir tertiple sahada yer aldıkları bu oyunu ilk devrede attıkları gollerle 2-1 kazandılar,

Fenerbahçe’nin her iki devrede çıkardığı süratli oyunu karşısında İstanbulsporlular yılmadan canlı bir şekilde çalıştılar ve bilhassa 2. devrede muvaffak bir maç gösterdiler. Günün en iyi oyuncuları Fenerbahçe’den Akgün, Burhan, Naci, İstanbulspor’dan Aydemirdi. Hakemin idaresi tatminkar değildi.

Oyuna 12.16 da İstanbulsporluların vuruşuyla başlandı ve Fenerbahçeliler derhal hücum teşebbüsünü aldılar, 14 üncü dakikada Niyazi M. Aliden aldığı bir pası müsait durumda olmasına rağmen kaleciye kaptırdı.

32 inci dakikada Fikret’in çektiği kornerden faydalanan Burhan kafa ile Fenerbahçe’yi 1-0 galip vaziyete yükseltti.
Santrayı müteakip topu kapan Erdoğan ceza çizgisi için kadar götürdüğü topu Vural’a teslim ederek bir fırsatı heba etmiş oldu.
36 ncı dakikada Burhan süratle indi ve topu Naci’ye aktardı, Sarı-lacivertli sağ içi düzgün bir vuruşla sayı adedini 2 ye yükseltti.

40 ncı dakikada İstanbulspor’un 20 pastan kazandığı ceza atışını Aydemir güzel bir şutla kaleye havale ettiyse de, top sağ yan direğin dibinden avuta çıktı ve biraz sonra da devre 2-0 sarı-lacivertli takım lehine nihayetlendi.

Fenerbahçeliler bilhassa sağdan Fikret vasıtasiyle hücum teşebbüsünde bulunmalarına rağmen netice alamadılar.

8. dakikada  İstanbulspor’un merkezden inkişaf eden hücumunu müdafaa hatalı bir şekilde durdurdu. Ceza atışını Aydemir çekti, önündeki barikata rağmen önce oyuncular. arasından sıyrılan top bilâhare kaleci Vural’ın elleri arasından kayarak Fenerbahçe ağların buldu.

Gol sarı-siyahlılara hız verdi, Aydemirden gelişen bir akında, Erdoğan gole giderken Melih yetişerek önledi, biraz sonra da Aydemirin ceza atışı yandan auta çıktı. Sarı-lacivertliler 5 dakika devam eden baskıyı 2 nci bir gol yemeden atlatarak İstanbulspor yarı sahasına indiler, Niyazi’nin kafa vuruşunu kaleci önledi, devam eden F, Bahçe akınlarında Naci, Burhan ve yine Naci’nin şutları avuta çıkarak müsait fırsatlar heba oldu, Oyunun geri kalan dakikaları karşılıklı akınlarla çok seri ve heyecan bakımından üstün bir durum gösterdi. İstanbulspor’un Cafer ve Erdoğan vasıtasıyle faydalanamadığı fırsatlara karşılık 32. dakikada Naci’nin kafa şutu üst direğe çarparak girmedi ve böylece maçı sarı — lacivertli takım 2-1 kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir